Обиљежили смо Међународни дан превенције вршњачког насиља

На иницијативу Савјета ученика, ученици, наставници, те сви запослени наше школе су у великом броју одговорили на позив да се придруже у борби против вршњачког насиља тако што ће обући мајице ружичасте боје у школу данас. Одржане су радионице на ову тему, а у школском холу су постављене кутије у које су ученици убацивали папире на којима су анонимно писали властита позитивна или негативна искуства у борби против вршњачког насиља.

Дан ружичастих мајица изворно Pink Shirt Day обиљежава се задње сриједе у фебруару од 2007. године. Све је почело 2007. године када је дјечак у Канади био изложен вршњачком насиљу у школи, због доласка у ружичастој мајици. Испоставило се да је мајица била симбол подршке дјечака својој мајци која је боловала од карцинома дојке. Школске колеге одлучиле су да дигну свој глас против насилника и солидаришу се са злостављаним дјечаком тако што су се сутрадан сви у школи појавили у ружичастим мајицама. Ову иницијативу су покренули 17-годишњи ученици Дејвид Шепард и Тревис Прајс који су штампали првих 50 ружичастих мајица. Од тада, ружичаста мајица постала је симбол борбе против међувршњачког насиља у школама. У Босни и Херцеговини се овај дан обиљежава од 2016. године. (Извор:https://www.danruzicastihmajica.ba/)

Прилог РТВ БН: